AKTUALNOŚCI

18.05.2018

Już po finale Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie. W środę 16 maja br. w gmachu Sądu Najwyższego, najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, laureaci etapu wojewódzkiego, rywalizowali w konkursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

To już trzecia edycja Konkursu – mówił na otwarciu Finału Leszek Korczak, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych –  Każda edycja cieszy się zainteresowaniem uczniów. Dzisiaj w salach Sądu Najwyższego zgromadziliśmy najlepszych uczniów z całej Polski, którzy będą walczyć o laur najlepszego z najlepszych. Wszystkim życzę powodzenia.

Uczestnikami Akademii – Konkursu mogli być uczniowie szkół podstawowych (klas V-VII) i uczniowie wygaszanych klas gimnazjalnych.

Celem Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie jest wszechstronne działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.

Elwira Szumińska-Kamińska, Sekretarz KRRP, gratulując zwycięzcom mówiła: Ogromnie cieszy to, że rokrocznie możemy liczyć na udział kilkuset uczniów z całego kraju. Wysoki poziom uczestników pokazuje, że to doskonały sposób zarówno edukacji prawnej najmłodszych, jak i rozpowszechniania wiedzy o zawodzie radcy prawnego.

Poniżej przedstawiamy wyniki Finału:

Kategoria: Szkoła podstawowa

I miejsce – Julia Michelle Kolasa, 20 punktów, Szkoła Podstawowa nr 5 im. M. Kopernika w Zambrowie,

II miejsce – Gabriela Gołyńska, 19 punktów, Szkoła Podstawowa im. 25 Pułku Artylerii Pancernej  w Mszczonowie,

III miejsce – Oliwia Niewczas, 18 punktów, Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa  nr 2 w Skarżysku-Kamiennej.

Wyróżnienie zostali także:

IV miejsce – Weronika Woźny, 17 punktów, Szkoła Podstawowa Nr 34 w Łodzi,

V miejsce – Julia Wiśniewska, 16 punktów, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kępnie,

VI miejsce – Stanisława Rak, 15 punktów, Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa

Kategoria: Gimnazjum

I miejsce – Kinga Szymańska, 19 punktów, Szkoła Podstawowa w Szumowie,

II miejsce – Mikołaj Petryga, 18 punktów, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie,

III miejsce – Julia Łagoda, 17 punktów, Publiczna Szkoła Podstawowa w Żaganiu.

Ogólnopolska Akademia – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana jest w trzech etapach:

Etap pierwszy – szkolny przeprowadzany jest w szkołach i składa się z części pisemnej. Innowacją tegorocznej edycji jest forma odbywania części pisemnej (testu). Będzie on realizowany on-line za pomocą specjalnej aplikacji, do której logować się będą na komputerach w szkole uczestnicy tegorocznej Akademii, o tej samej godzinie w całej Polsce.

Etap drugi – okręgowy – przeprowadzany był w siedzibach miast wojewódzkich OIRP. Uczestnicy brali udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym i drugim ustnym.

Pierwszy etap – szkolny  – odbył 22 marca 2018 roku dla szkół podstawowych oraz dla uczniów klas gimnazjalnych. Natomiast drugi etap – okręgowy  – odbył się 25 kwietnia br. roku w siedzibach OIRP  w każdym województwie.

25.04.2018

Dziś o 10:00 rozpoczął się drugi etap Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych realizowana przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

To już trzecia edycja Konkursu – mówi Leszek Korczak, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych –  każda edycja cieszy się zainteresowaniem uczniów. Cieszy nas to, że rokrocznie możemy liczyć na udział kilkuset uczniów z całego kraju. To doskonały sposób zarówno edukacji prawnej najmłodszych, ale i rozpowszechnianie wiedzy o zawodzie radcy prawnego.

Etap okręgowy przeprowadzany jest w siedzibach większości Okręgowych Izb Radców Prawnych. Uczestnicy biorą udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym – rozwiązują kazus i drugim ustnym.

Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 481 uczniów, w tym 229 ze szkół podstawowych oraz 252 uczniów z wygaszanych klas gimnazjalnych.

Uczestnikami Akademii – Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych (klas V-VII) i uczniowie wygaszanych klas gimnazjalnych.

Celem Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie jest wszechstronne działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.

Ogólnopolska Akademia – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana jest w trzech etapach:

Etap pierwszy – szkolny przeprowadzany jest w szkołach i składa się z części pisemnej. Innowacją tegorocznej edycji jest forma odbywania części pisemnej (testu). Będzie on realizowany on – line za pomocą specjalnej aplikacji, do której logować się będą na komputerach w szkole uczestnicy tegorocznej Akademii, o tej samej godzinie w całej Polsce.

Etap drugi – okręgowy – przeprowadzany jest w siedzibach miast wojewódzkich OIRP. Uczestnicy będą brali udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym i drugim ustnym.

Trzeci etap – centralny (Finał) – przeprowadzony będzie w Warszawie i będzie się składał z wypowiedzi ustnej przed Centralną Komisją Akademii – Konkursu.

Spośród uczestników troje uczniów (ze szkoły podstawowej i  z wygaszanych klas gimnazjalnych) z trzema najlepszymi wynikami uzyska tytuł laureata, a pozostałe osoby zostaną finalistami Akademii – Konkursu. Zarówno dla laureatów jak i finalistów przewidziane są stosowne zaświadczenia i nagrody.

Pierwszy etap – szkolny  – odbył 22 marca 2018 roku o godzinie 11:00 dla szkół podstawowych oraz o godz.13:00 dla uczniów klas gimnazjalnych.

Drugi etap – okręgowy  – odbywa się 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 się w siedzibach OIRP w każdym województwie.

Trzeci etap – centralny (Finał) odbędzie się w dniu 16 maja 2018 roku o godzinie 10:00 – szkoły podstawowe oraz 16 maja 2018 roku – szkoły gimnazjalne.

Pobierz plik – Wykaz szkół

04.04.2018

I etap Akademii Wiedzy o Prawie zakończony

W tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej przy KRRP wzięło udział 793 uczniów z klas podstawowych i gimnazjalnych z 202 placówek szkolnych.

W piątek 23 marca br. zakończyliśmy I etap Konkursu – Akademia Wiedzy o Prawie.  To już trzecia edycja inicjatywy podjętej przez Centrum Edukacji Prawnej z myślą o najmłodszych – mówi dr Krystyna Babiak, Dyrektor CEP – Nasz konkurs to doskonała okazja, by poszerzać wiedzę prawniczą wśród uczniów, uświadamiać im, że kwestie prawne dotyczą nas wszystkich każdego dnia, że warto znać prawo, nie tylko po to, by przestrzegać przepisów i wypełniać swoje obywatelskie obowiązki, ale też móc korzystać z prawa jako środka chroniącego nasze interesy. To okazja, by pokazać, że prawo jest poważną dziedziną, ale prawa nie należy się bać – dodaje.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2017/2018. W I etapie uczestnicy wypełniali test on-line, w którym można było zdobyć maksymalnie 50 punktów. Uczniowie klas gimnazjalnych uzyskiwali średnio wynik 36,5 punktu, a szkół podstawowych – 40 punktów. Wypełnienie testu gimnazjalistom zajmowało średnio niemal kwadrans. Uczniowie szkół podstawowych odpowiadali na pytania średnio w ciągu 13 minut.

Maksymalny wynik z testu uzyskali – w klasach gimnazjalnych: Amelia Wojciechowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Kłodawie, Jakub Busiek – Prywatna Szkoła Podstawowa w Skarżysku-Kamiennej, Inga Gryń – Szkoła Podstawowa nr 28 im K. Miarki z klasami gimnazjalnymi w Katowicach. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepszy wynik osiągnął Piotr Kaźmierczak – Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku.

Nasza Akademia to przedsięwzięcie o wielu zaletach – dzięki konkursowi samorząd popularyzuje wiedzę prawniczą, dokłada swoją cegiełkę i podnosi świadomość prawną, kształtuje należyte postawy wobec prawa, wskazuje na wartości, w tym przede wszystkim szacunek wobec porządku prawnego. Z pewnością jest to też doskonała okazja, aby pokazać czym jest zawód radcy prawnego oraz pozostałe prawnicze zawody zaufana publicznego, i czym jest samorząd zawodowy radców prawnych. Nasza nauka pada na najbardziej podatny grunt – uczniów, którzy uczą się poprzez zabawę, bo tak też należy traktować ideę naszego konkursu. Choć trzeba podkreślić, że uczniowie do Akademii podchodzą bardzo poważnie, co miałem okazji zaobserwować choćby na zeszłorocznych finałach – przygotowanie finalistów było na najwyższym, profesjonalnym wręcz poziomie – mówi Wiceprezes KRRP Leszek Korczak.

II etap konkursu odbędzie się 25 kwietnia na poziomie okręgowym i będzie polegał na pisemnym rozwiązaniu kazusu i ustnej odpowiedzi na wylosowane pytanie. III etap Akademii zaplanowano na 16 maja w Warszawie.

Poniżej prezentujemy zestawienia statystyczne dotyczące I etapu Konkursu Wiedzy o Prawie.

26.03.2018

Szanowni Państwo,

Dziękując za przyjęcie zaproszenia uczniów Państwa szkół do udziału w III edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, informujemy, że w dniu dzisiejszym wysyłane są szczegółowe zestawienia wyników do szkół a na stronie http://konkurswiedzyoprawie.pl/ publikujemy listę uczniów z poszczególnych województw, którzy uzyskawszy najwyższe wyniki zakwalifikowali się do etapu okręgowego.

Życząc zdrowych, radosnych, spędzonych w gronie rodzinnym Świąt Wielkiej Nocy

Pozdrawiam
Dr Krystyna Babiak
Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP

15.03.2018

UWAGA – PRZEDŁUŻENIE TERMINU REJESTRACJI: III Edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Uprzejmie informujemy, że rejestracja uczestników III edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie zostaje wydłużona do 20 marca 2018 roku, do godziny 12:00.

Przypominamy, że rejestrują się uczestnicy, nie szkoły. Do szkół zostanie przesłana kopia zgłoszeń uczniów.

01.03.2018

III Edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Ogólnopolska Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych realizowana przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2017/2018

Począwszy od 1 marca 2018 r. rusza kolejna, III Edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych dla uczniów szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2017/2018.

Panel rejestracyjny znajduje się pod adresem:
http://konkurswiedzyoprawie.pl/

Nad prawidłowym przebiegiem Akademii – Konkursu  czuwa powołany przez Organizatora Krajowy Komitet Organizacyjny.

Uczestnikami Akademii – Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych (klas V-VII) i uczniowie wygaszanych klas gimnazjalnych.

Celem Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie jest:

  1. wszechstronne działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży;
  2. kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży;
  3. propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.

Ww. cele realizowane są przez powołany przez Prezesa KRRP lub Wiceprezesa KRRP Krajowy Komitet Organizacyjny, z siedzibą w Biurze Krajowej Rady Radców Prawnych  w Warszawie, Al. Ujazdowskie 41 lok.2. W skład Krajowego Komitetu Organizacyjnego wchodzi 5 członków powołanych przez  Prezesa KRRP lub Wiceprezesa KRRP.

Do zadań Krajowego Komitetu Organizacyjnego Akademii – Konkursu należą:

  1. wybór trzyosobowych zespołów jurorów etapu centralnego,
  2. kontrolowanie pracy Okręgowych Komitetów Organizacyjnych Akademii – Konkursu,
  3. wręczenie dyplomów i zaświadczeń dla laureatów i finalistów etapu centralnego Akademii – Konkursu.
  4. propagowanie idei Akademii – Konkursu,
  5. pozyskiwanie środków na organizację Akademii – Konkursu,
  6. powołanie trzyosobowego Zespołu ds. Odwołań.

Ogólnopolska Akademia – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana jest w trzech etapach:

Etap pierwszy – szkolny przeprowadzany jest w szkołach i składa się z części pisemnej. Innowacją tegorocznej edycji jest forma odbywania części pisemnej (testu). Będzie on realizowany on – line za pomocą specjalnej aplikacji, do której logować się będą na komputerach w szkole uczestnicy tegorocznej Akademii, o tej samej godzinie w całej Polsce.

Etap drugi – okręgowy – przeprowadzany jest w siedzibach miast wojewódzkich OIRP. Uczestnicy będą brali udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym i drugim ustnym.

Trzeci etap – centralny (Finał) – przeprowadzony będzie w Warszawie i będzie się składał z wypowiedzi ustnej przed Centralną Komisją Akademii – Konkursu.

Krajowy Komitet Organizacyjny powoła trzyosobowe zespoły jurorów, tworzące Centralną  Komisję Akademii Konkursu.

Spośród uczestników troje uczniów (ze szkoły podstawowej i  z wygaszanych klas gimnazjalnych) z trzema najlepszymi wynikami uzyska tytuł laureata, a pozostałe osoby zostaną finalistami Akademii – Konkursu. Zarówno dla laureatów jak i finalistów przewidziane są stosowne zaświadczenia i nagrody.

Informacje dotyczące organizacji, miejsc przeprowadzenia, czasu trwania i wyników poszczególnych etapów Akademii – Konkursu będą przekazywane poprzez stronę www.centrumedukacjiprawnej.pl, w zakładce Akademia – Konkurs.

Pierwszy etap – szkolny  – odbędzie się w dniu 22 marca 2018 roku o godzinie 11:00 dla szkół podstawowych oraz o godz.13:00 dla uczniów klas gimnazjalnych.

Drugi etap – okręgowy  odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 się w siedzibach OIRP w każdym województwie.

Trzeci etap – centralny (Finał) odbędzie się w dniu 16 maja 2018 roku o godzinie 10:00

– szkoły podstawowe oraz 16 maja 2018 roku – szkoły gimnazjalne.

18. 05. 2017

II EDYCJA Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Ogólnopolska Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów jest elementem działań edukacyjny popularyzujących prawo i budujących świadomość prawną młodych Polaków. Działania te są podejmowane przez samorząd radcowski od kilkunastu lat.
Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie, jest propozycją w ramach edukacji prawnej, która w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę o prawie. Głównym celem konkursu, od dwóch lat organizowanego dla uczniów z całej Polski, jest zwrócenie uwagi na fakt, iż prawo mocno jest obecne w naszym codziennym życiu i dobrze jest je znać, by móc podejmować korzystne decyzje dla siebie (jako syna/córki, ucznia, studenta, potem pracownika), swojej rodziny i swoich zaangażowań tak zawodowych jak i społecznych. Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie jest konkursem trzyetapowym, składa się z etapu szkolnego, okręgowego i centralnego.
Pierwsza edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkurs Wiedzy o Prawie, zorganizowana w roku 2016, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 1539 uczniów ze 172 szkół z całego kraju. W tym roku zainteresowanie było jeszcze większe. Do udziału w Akademii – Konkursie przyjęło zaproszenie 242 szkoły, w tym 1885 uczniów.
Tegoroczną II edycję Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie objął swoim patronatem honorowym Rzecznik Praw Dziecka oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
W dniach 15-16 maja 2017 roku w Warszawie w salach Naczelnego Sądu Administracyjnego odbył się etap centralny II edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanej przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych. W obydwu dniach uczestnicy Akademii – Konkursu zasiedli wraz z swoimi opiekunami i rodzicami w Sali Zgromadzeń NSA, witani przez Prezesów Krajowej Rady Radców Prawnych – Pana Macieja Bobrowicza i Pana Wiceprezesa Leszka Korczaka, przedstawicieli Naczelnego Sądu Administracyjnego, Wydziału Informacji Sądowej – Przewodniczącą Panią prof. Małgorzatę Jaśkowską i zastępcę Przewodniczącego – Pana Sędziego Sylwestra Marciniaka oraz przedstawiciela Prezydent Miasta Warszawy – Panią Mecenas Monikę Kwiatkowską. W obydwu dniach 82 uczniów prezentowało swoje talenty oratorskie, poparte dużą wiedzą i swobodą jej stosowania.
Poziom wiedzy młodych pasjonatów prawa był tak wysoki i wyrównany, że każdego dnia komisja musiała skorzystać z zapisu regulaminowego i dla uczestników, którzy uzyskali najwyższą, maksymalną ilość punktów zorganizować „dogrywki” – czyli wypowiedzi na dodatkowe pytanie.
W gronie laureatów tegorocznej edycji znaleźli się uczniowie szkół podstawowych : Anastazja Janik ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wlkp. (I miejsce ), Julia Burys z ZPO Szkoła Podstawowa nr 2
w Skarżysku-Kamiennej (II miejsce), Gabriela Gołyńska z Szkoły Podstawowej w Mszczonowie (III miejsce). Wyróżnienie, za autentyzm w wyrażaniu swoich opiniii zdobyła Zofia Mital ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku oraz uczniowie gimnazjów: Martyna Świątek z Gimnazjum nr 3 im. K.I. Gałczyńskiego w Koninie (I miejsce), Volodymyrowi Balendiukowi z Salezjańskiego Gimnazjum im. ks. Bosko w Łodzi (II miejsce), Aleksander Kurpias z Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego w Legionowie (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali, zyskując gorące brawa i sympatię publiczności: Lidia Nieszczerzewska z Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie -Tartaku, Jan Iwanejko z Gimnazjum nr 9 w oraz Hugon Kotwas z Gimnazjum im. św. Floriana w Trzcielu.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, wyróżnieni finaliści nagrody rzeczowe.
Pani dr Krystyna Babiak – Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP, kończąc tegoroczną edycję, gratulując wszystkim finalistom podjęcia się tego dodatkowego (poza programem szkolnym) wyzwania poznawczego, a opiekunom i rodzicom dziękując za wsparcie w rozwijaniu pasji swoich dzieci, zaprosiła do dalszych wspólnych działań w ramach edukacji prawnej.

R.pr. Jolanta Kucharzak
Główny Koordynator
Ogólnopolskiej Akademii Konkursu Wiedzy o Prawie

Wyniki Finału II edycji Ogólnopolskiej Akademii
Konkursu Wiedzy o Prawie dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów
15-16 maja 2017 roku
pobierz

25. 01. 2017
Informujemy, że ruszyła II edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów.

Regulamin konkursu wraz z załącznikami opublikowany jest w zakładce:
Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie pobierz
30. 12. 2016

27 września 2016r. podpisano w Warszawie Porozumienie o Współpracy.
Porozumienie podpisano pomiędzy Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Porozumienie przewiduje prowadzenie programu edukacyjnego pod hasłem „Prawo przyjazne seniorom”. Zakłada ono m.in., że radcowie prawni będą prowadzili wykłady poświęcone różnym zagadnieniom prawnym (m.in. takim jak umowy finansowe, umowy sprzedaży, sprawy spadkowe, sprawy edukacyjne, sprawy emerytalno-rentowe, sprawy ubezpieczeniowe). Natomiast dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowane będą konferencje, seminaria, warsztaty. Powstaną również wydawnictwa dla seniorów – na wzór przygotowanego ze wsparciem RPO i Komisji Nadzoru Finansowego poradnika „Senior w świecie finansów”.
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusz Sałajewski powołał się na badania Rady, z których wynika, jak niski jest poziom świadomości prawnej Polaków. – Przeciętny obywatel dowiaduje się, że ma do czynienia z prawem dopiero wtedy, gdy ponosi szkodę – powiedział.- Sygnatariuszom porozumienia bardzo zależy, żeby informacja o tym, jakie seniorzy mają prawa, jak chronić się w przypadku różnych umów, które mogą być dla nich niekorzystne, nie tylko była przekazywana gdzieś tam na szczeblu centralnym albo za pomocą internetu, ale żeby dotrzeć z nią bezpośrednio do jak największego grona na szczeblu lokalnym.
https://youtu.be/nAnz5ZgV9Pw

16. 12. 2016

15 – 16 grudnia 2016 roku, w Poznaniu, odbyło się drugie w tym roku spotkanie koordynatorów do spraw edukacji prawnej, zorganizowane przez Centrum Edukacji Prawnej KRRP. Koordynatorzy ds. edukacji prawnej z kilkunastu izb wzięli udział w konferencji „Mediacje rówieśnicze” oraz w spotkaniach omawiających przygotowania do drugiej edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów. Pierwsza tegoroczna edycja była dobrym przedsięwzięciem promocyjnym. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów po raz pierwszy pracowali na treściach obejmujących wiedzę prawną. Doskonale opanowali materiał zawarty w podręcznikach : Przychodzi uczeń do prawnika oraz Lex bez łez. Te same podręczniku będą ich obowiązywać także w drugiej edycji Akademii. Ustalono, że Centrum Edukacji Prawnej KRRP wystąpi do kuratoriów oświaty w poszczególnych województwach z wnioskami o przyznanie Akademii statusu , który da szansę najlepszym uczniom uzyskania dodatkowych punktów, które brane są pod uwagę przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych. Koordynatorzy dyskutowali także o porozumieniu podpisanym we wrześniu tego roku z Ogólnopolską Federacją Uniwersytetów III wieku, dotyczącym prowadzenia edukacji prawnej dla seniorów – uczestników uniwersytetów. Omawiano także działalność edukacyjną w poszczególnych izbach.

15. 12. 2016.

Centrum Edukacji Prawnej KRRP współorganizatorem konferencji
MEDIACJE RÓWIEŚNICZE

15 grudnia 2016, w Sali Sądu Okręgowego w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowującą realizację projektu Mediacje Rówieśnicze – finansowanego w ramach rządowego programu – Bezpieczna i przyjazna szkoła 2014-2016. Organizatorem głównym była OIRP w Poznaniu a współorganizatorami sygnatariusze porozumienia powołującego Wielkopolskie Centrum Mediacji Szkolnej, Rówieśniczej i Oświatowej – Wielkopolski Kurator Oświaty, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Sąd Okręgowym w Poznaniu oraz Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie, z siedzibą w Poznaniu.

cep 1

Gośćmi spotkania byli, Pani Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty, Pan Czesław Kruczek – Zastępca Dyrektora Departamentu Nauki i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, dziekan Rady OIRP w Poznaniu – Pan Zbigniew Tur, Pani dr Krystyna Babiak – Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Rdców Prawnych oraz radcowie prawni – koordynatorzy ds. edukacji prawnej z 12 okręgowych izb radców prawnych.
Uczestnikami konferencji była młodzież z 15 wielkopolskich szkół biorących udział w projekcie „Mediacje rówieśnicze” wraz z swoimi opiekunami i dyrektorami szkół oraz zainteresowani wprowadzaniem tej metody do pracy wychowawczej szkoły – dyrektorzy i pedagodzy szkolni.

cep 2

Mediacje w szkole to nowe zjawisko prawne, wymagające propagowania. Stąd OIRP w Poznaniu zdecydowała się realizować projekt, który uzyskał wsparcie finansowe w ramach rządowego programu na lata 2014 – 2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Zawodowi mediatorzy prowadzili 15-godzinne szkolenia w każdej ze szkół, przygotowując kandydatów na mediatorów rówieśniczych (wytypowanych przez swoje klasy i szkoły wg kryterium zaufania i powagi do rozwiązywania problemów innych) do pełnienia swoich ról w macierzystych szkołach. Podczas szkolenia młodzi adepci sztuki mediacyjnej zgłębiali wiedzę na temat emocji po to, by w sytuacji konkretnego konfliktu lepiej rozumieć reakcje swoich rówieśników i móc im adekwatnie pomóc. Nabywali umiejętności komunikacyjne, których brak jest w większości powodem nieporozumień między ludźmi wreszcie uczyli się technik rozwiązywania konfliktów i prowadzenia mediacji.
W każdej ze szkół po odbytym szkolenie nastąpiły uroczystości wewnątrzszkolne – prezentujące mediatorów społeczności szkolnej i ich umiejętności. Powstały Kluby Mediatora, w których zrzeszeni mediatorzy będą działać na rzecz swojego otoczenia.

cep 3

Powstaje pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – sieć szkół pracujących mediacją, dla podkreślenia dostrzegania wagi włączania tej metody do pracy wychowawczej szkoły i dzielenie się tymi doświadczeniami z innymi szkołami.
W ramach grantów Kuratora odbywać się będą szkolenia dla nauczycieli z zakresu mediacji.
Samorząd Województa Wielkopolskiego wprowadza tematykę mediacji w szkole do doskonalenia nauczycieli w całym regionie. Wspiera także różne formy edukacji dzieci i młodzieży popularyzujące tę formę nabywania nowych kompetencji przez ucznów.
Jesteśmy przekonani, jako samorząd radców prawnych, że umiejętności, które mediatorzy rówieśniczy nabyli podczas szkolenia dobrze będą służyły ich osobistemu życiu jak i przełożą się na budowanie dobrego klimatu szkół, których są uczniami. Uczenie swoich rówieśników współodpowiedzialności za to, co dzieje się w szkole jest wartością nie do przecenienia.

06. 12. 2016

W dniu 6 grudnia 2016 roku – Wiceprezes KRRP – Pan Zbigniew Tur razem z Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP – Panią dr Krystyną Babiak i koordynator merytoryczną Centrum, Panią Mecenas Jolantą Kucharzak spotkali się z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Prof. Aleksandrem Bobko.
Przedmiotem spotkania było ustalenie współpracy z uczelniami wyższymi w zakresie prowadzenia zajęć na kierunkach, poza Wydziałami Prawa, popularyzujących praktyczną wiedzę prawną.
Pan Minister, podkreślając autonomiczność uczelni wyższych w Polsce, zadeklarował rekomendowanie przedstawionego programu zajęć Konferencji Rektorów i Parlamentowi Studentów RP oraz objęcie programu patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego .
Rozważając konkretne formy prowadzenia zajęć na uczelniach rozmawiano o rozważeniu, na początek, zajęć w formule zajęć fakultatywnych i uruchomienia programu pilotażowego w tym zakresie, na wybranych uczelniach.

14. 11. 2016
Zaproszono nas na konferencję Mediacje – szansą porozumienia na przyszłość.

 FB 2

Konferencję zorganizowaną przez Burmistrza Krobi i Dyrekcję Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi. Konferencja podsumowywała realizację Mediacje Rówieśnicze w ramach programu rządowego na lata 2014-2016 Bezpieczna i przyjazna szkoła.

FB 7

Konferencja skierowana była przede wszystkim do dyrektorów , nauczycieli szkól gminy Krobia .

FB 6

Uczniowie – mediatorzy z trzech szkół , którzy zostali przeszkoleni na 15 godzinnym kursie prezentowali scenki symulujące mediację rówieśniczą a mediator z gdańskiego Centrum Mediacji Katarzyna Stryjek wygłosiła wykład o zaletach mediacji szkolnej i rówieśniczej.

FB 3

FB 1

Zapraszamy na film:
youtu.be/ewm4PNYMQXk

FB 8

27. 09. 2016
Głośne rozmowy o edukacji prawej w Poznaniu
Dlaczego w szkole potrzebna jest mediacja i czy obecność mediatorów wśród uczniów ma istotny wpływ na zmniejszenie liczby niepożądanych zjawisk w szkole? Na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Mediacje w szkole – kształtowanie odpowiedzialnych postaw uczniów i pozytywnych relacji w środowisku szkolnym”.

IMG 0207

Konferencja odbyła się w czwartek 22 września 2016 r. w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,. Organizatorami wydarzenia byli sygnatariusze porozumienia kreującego Wielkopolskie Centrum Mediacji Szkolnej, Rówieśniczej i Oświatowej: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu, Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie z siedzibą w Poznaniu oraz Sąd Okręgowy w Poznaniu. Instytucje te postanowiły połączyć siły, by stworzyć projekt wspierający budowanie pozytywnych relacji w szkole i popularyzujących rozwiązania przeciwdziałające agresji i przemocy.
W programie konferencji zaplanowano wystąpienia sygnatariuszy: Marzeny Wodzińskiej – członka zarządu Województwa Wielkopolskiego, Elżbiety Leszczyńskiej – Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Zbigniewa Tura – dziekana OIRP w Poznaniu, dr Krystyny Babiak – dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP oraz Prezesa KRRP Dariusza Sałajewskiego a także specjalistów w dziedzinie mediacji rówieśniczych, szkolnych i oświatowych. Atrakcją dla uczestników były warsztaty dla dyrektorów szkół oraz pedagogów i psychologów szkolnych prowadzone przez ekspertki ds. mediacji Katarzynę Stryjek oraz Iwonę Klein w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33 w Gdańsku.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Sali prof. Ziembińskiego, odbyła się debata publiczna na temat rozwoju edukacji prawnej z udziałem prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, europoseł Krystyny Łybackiej, Doroty Kinal – dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Województwa Wielkopolskiego, Jędrzeja Solarskiego – wiceprezydenta Poznania, Teresy Karczyńskiej-Szumilas Wiceprezes Gdańskiego oddziału Iustitia, Macieja Sopołko – przedstawiciela Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Piotra Karlika – przedstawiciela Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych), Michała Łacheckiego, Alicji Okrucińskiej, Anna Wiktorow z ELSA Poland oraz nauczycieli, i uczniów wielkopolskich szkół.
Debatę poprowadziła mec. Jolanta Kucharzak – koordynator merytoryczny Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.
Uczestnicy debaty sformułowali wnioski co do dalszych wspólnych działań na rzecz edukacji prawnej. Wnioski te dotyczyły wykorzystania zewidencjonowanych aktywności w ramach ankiety dotyczącej działalności w zakresie edukacji prawnej, opracowanej przez sygnatariuszy Porozumienia samorządów prawniczych i stowarzyszeń prawniczych. Podsumowanie wyników ankiety przedstawiła uczestnikom debaty pani sędzia Teresa Karczyńska-Szumilas.
Zaproponowano Panu Prezesowi Dariuszowi Sałajewskiemu jako prezesowi samorządu radców prawnych, który od 26 września 2016r. obejmuje prezydencję w ramach Porozumienia samorządów prawniczych i stowarzyszeń prawniczych, aby na tym forum zechciał nadać dalszy bieg ustaleniom z debaty, proponując konkretny harmonogram działań służących tworzeniu rozwiązań systemowych dotyczących edukacji prawnej.

IMG 0200

IMG 0204

IMG 0175

22. 09. 2016
Debata publiczna nt. rozwoju edukacji prawnej
Świadomość prawna obywateli to jedna z oznak prawidłowo funkcjonującego społeczeństwa otwartego, w którym akceptowana jest odrębność, możliwość realizowania stawianych sobie celów, rozwiązywania problemów i dążenia do samorealizacji. Podniesieniu wiedzy i świadomości prawnej służy edukacja prawna, polegająca przede wszystkim na dostarczaniu wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, na kształtowaniu m.in. umiejętności sporządzania dokumentów oraz nawyków korzystania z pomocy instytucji świadczących usługi prawne.
Centrum Edukacji Prawnej KRRP organizuje 22 września br. w Poznaniu Debatę publiczną na temat rozwoju edukacji prawnej. Jej celem jest budowanie partnerstwa społecznościowego na rzecz edukacji prawnej i wypracowanie instrumentarium realizacyjnego edukacji prawnej, które nie jest określone ustawą. Udział w debacie wezmą: Prezes KRRP, Minister Edukacji Narodowej, eurodeputowani, parlamentarzyści, przedstawicieli środowisk oświatowych, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych oraz nauczycieli, studentów i uczniów. Zainteresowanych zapraszamy

Powstaje Wielkopolskie Centrum Mediacji Szkolnej, Rówieśniczej i Oświatowej
Mediacja szkolna/rówieśnicza to coraz bardziej popularna metoda rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałania agresji w szkole, która polega na szukaniu satysfakcjonującego rozwiązania konfliktu między uczniami przy pomocy mediatora – ucznia.
Mediacja to doskonała metoda kształtowania postaw obywatelskich uczniów. Aby była skuteczna musi być dobrze prowadzona przez przygotowanych i przeszkolonych do niej uczniów. Mediatorem szkolnym może zostać uczeń cieszący się zaufaniem wśród rówieśników, niezaangażowany bezpośrednio w spór, bezstronny, posiadający umiejętności rozwiązywania konfliktu w oparciu o współpracę. Zadaniem mediatora rówieśniczego jest pomoc kolegom w takiej wzajemnej komunikacji, która pozwoli na bezprzemocowe wyrażanie trudnych uczuć, docieranie do potrzeb i wspólne szukanie satysfakcjonujących rozwiązań.
22 września br. z inicjatywy Centrum Edukacji Prawnej KRRP powstanie w Poznaniu Wielkopolskie Centrum Mediacji Szkolnej, Rówieśniczej i Oświatowej na mocy porozumienia pomiędzy Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu, Sądem Okręgowym w Poznaniu i Centrum Edukacji Prawnej KRRP organizowana jest konferencja poświęcona włączeniu do edukacji prawnej tematyki mediacji szkolnej, rówieśniczej i oświatowej.

07-10. 09. 2016
Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych zostało zaproszone przez r.p.r Wiesławę Borczyk – prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów III wieku do Nowego Sącza na Forum III Wieku., które odbywa się w dniach 7-10.09.2016r. W trakcie Forum odbędzie się debata Polityka senioralna wyzwaniem dla Europy. Szanse i bariery starzejącego się społeczeństwa oraz panele: I – Czy Srebrna gospodarka może stanowić szansę rozwoju społecznego i ekonomicznego regionów? Priorytety w strategii starzejącego się społeczeństwa oraz II Obywatel. Jak wykorzystać potencjał i aktywność seniorów dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Prawo przyjazne Seniorom
Z inicjatywy Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych r.pr. Dariusza Sałajewskiego
i Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara we wrześniu br. ruszy program
Prawo przyjazne Seniorom.
Prawo przyjazne Seniorom to program edukacyjny Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych i Rzecznika Praw Obywatelskich skierowany do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jego celem jest podnoszenie świadomości prawnej i upowszechniania wiedzy na temat prawa w środowisku senioralnym Uniwersytetów Trzeciego Wieku pozwalającej na satysfakcjonujący udział w życiu społecznym. Uroczyste podpisanie porozumienia odbędzie się 20 września br. w Warszawie.
Sygnatariuszami Porozumienia będą: r.pr. dr Krystyna Babiak – dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP, r.pr. Wiesława Borczyk – prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów III wieku oraz dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich

14. 06. 2016
Konferencja „MEDIACJE W SZKOLE – KSZTAŁTOWANIE ODPOWIEDZIALNYCH POSTAW UCZNIÓW I POZYTYWNYCH RELACJI W ŚRODOWISKU SZKOLNYM”

Dlaczego w szkole potrzebna jest mediacja i czy obecność mediatorów wśród uczniów ma istotny wpływ na zmniejszenie niepożądanych zjawisk w szkole?
To pytanie legło u podstaw wykreowania Wielkopolskiego Centrum mediacji szkolnej, rówieśniczej i oświatowej w dniu 14 czerwca 2016 roku.
W trosce o dzieci i młodzież naszego regionu i klimat miejc, w których się uczą – pięć podmiotów: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu, Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie, z siedzibą w Poznaniu oraz Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowiło połączyć swoje możliwości, by stworzyć projekt wspierający budowanie pozytywnych relacji w szkole i popularyzujących rozwiązania przeciwdziałające agresji i przemocy. Zachęcamy środowiska szkolne do korzystania z wiedzy nt. rozwiązywania sporów i konfliktów oraz osiągania porozumienia za pomocą mediacji.
W imieniu Sygnatariuszy porozumienia Wielkopolskiego Centrum mediacji szkolnej, rówieśniczej i oświatowej mam zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję pn. „MEDIACJE W SZKOLE – KSZTAŁTOWANIE ODPOWIEDZIALNYCH POSTAW UCZNIÓW I POZYTYWNYCH RELACJI W ŚRODOWISKU SZKOLNYM” , która odbędzie się w dniu 22 września 2016 roku, w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Al. Niepodległości 34.
Zaproszenie to kierujemy szczególnie do tych z Państwa, którym podobnie jak i nam – Sygnatariuszom porozumienia – bliska jest idea dialogu, rozmowy, porozumienia i chcieliby włączyć się do współdziałania na rzecz przyjaznej wielkopolskiej przestrzeni szkolnej.
Przyjęcie naszego zaproszenia prosimy uprzejmie potwierdzić na adres mailowy:prawowszkole@poznan.oirp.pl lub telefonicznie: 783 708 707 i 783 778 702.

 18. 05. 2016
Wyniki końcowe konkursu w plikach załączonych:
http://centrumedukacjiprawnej.pl/?page_id=474

05. 04. 2016
Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych organizuje w miesiącach marzec-maj br. pierwszą edycję Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów.
Akademia to jedno z działań programu Szkoła bliższa prawu, realizowanego od wielu lat w polskich szkołach przez samorząd radców prawnych. Celem programu jest popularyzowanie prawa i podnoszenie wiedzy o podstawowych instytucjach prawa oraz wykorzystanie tej wiedzy w życiu oraz upowszechnianie wiedzy prawnej i kształtowanie umiejętności służących nabyciu szacunku do państwa i budowaniu postaw obywatelskich przede wszystkim wśród młodego pokolenia Polaków. Organizowana Ogólnopolska Akademia poszerzy wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wiedzę prawną, udoskonali ich umiejętności komunikacyjne, oratorskie, kreatywność i zdolność argumentacji.
Ogólnopolska Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie jest trzyetapowy. Pierwszy etap szkolny będzie miał miejsce 30 marca br., przeprowadzany jest w szkołach i składa się z części pisemnej tj. testu zawierającego zadania zamknięte oraz z wypowiedzi ustnej przed Komisją Szkolną. Etap drugi – okręgowy odbędzie się 27 kwietnia br. w siedzibach miast wojewódzkich Okręgowych Izb Radców Prawnych, będzie to część pisemna – zadanie do rozwiązania (kazus) i wypowiedź ustna na zadany temat. Ostatni etap centralny odbędzie się 17 i 18 maja br. w Warszawie. Finaliści prezentować się będą w wypowiedziach ustnych przed Komisją Centralną Akademii.
Dla finalistów przewidziane są nagrody pieniężne oraz rzeczowe, a także wizyty studyjne w instytucjach Unii Europejskiej.
Źródłem wiedzy dla młodych uczestników będą dwa podręczniki: „Przychodzi uczeń do prawnika…” autorstwa Natalii Radosh i Michała Łakomeckiego (etap szkolny i okręgowy) oraz „Lex bez łez” pod redakcją dr hab. Krystiana Markiewicza i Marty Szczocarz-Krysiak (etap centralny).
Miło nam poinformować, że do etapu szkolnego zgłosiło się z całej Polski 1740 uczniów z 168 szkół w tym z 126 gimnazjów i 42 szkół podstawowych.
Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia znajdują się na stronie www.centrumedukacjiprawnej.pl

26. 01. 2016
Spotkanie w Warszawie dniu 26 stycznia 2016 roku z nową wiceminister Ministerstwa Edukacji Narodowej Panią Teresą Wargocką. Spotkanie dotyczyło podjęcia wspólnych działań, które będą promowały lekcje prawa w szkołach wszystkich szczebli, wprowadzenia lekcji prawa do podstawy programowej a także realizacji wspólnych projektów dotyczących propagowania edukacji prawnej.
1.8 Spotkanie w Gdańsku w dniu 28 stycznia 2016 roku z prezesem Okręgowego Sądu w Gdańsku Panem SSO dr Przemysławem Banasikiem na temat wprowadzanie do polskich szkół mediacji rówieśniczych. Sąd Okręgowy w Gdańsku posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu mediacji rówieśniczych, z którego Centrum Edukacji chce korzystać przy realizacji kolejnych mediacyjnych projektów.

15. 12. 2015
Podpisanie w dniu 15 grudnia 2015 roku porozumienia o współpracy z Pomorskim Oddziałem Polskiego Centrum Mediacji. Głównym celem porozumienia jest popularyzacja mediacji rówieśniczych, szkolnych i oświatowych, m.in. poprzez wspólne organizowanie szkoleń.
W dniach 18 – 19 grudnia odbyło się szkolenie pierwszej wielkopolskiej grupy dyrektorów szkół, pedagogów szkolnych, psychologów i radców prawnych. Otrzymany certyfikat uprawnia do prowadzenia grup mediatorów rówieśniczych w szkołach i opieki nad całym procesem mediacji rówieśniczej, do mediowania między dorosłymi w szkole, tj. gronem pedagogicznym, gronem a dyrektorem i gronem pedagogicznym a rodzicami. Mediacje oświatowe, czyli mediowanie między dyrektorami szkół a organami prowadzącymi szkoły i między dyrektorami a kuratoriami oświaty jako organami nadzoru – to przede wszystkim kompetencje radców prawnych, których wsparcie w tym procesie jest niezbędne. Zaczynamy tworzyć standardy w tym zakresie.
Kolejne szkolenia już na terenie całego kraju rozpoczną się od marca 2016 roku.

27; 28. 11. 2015
Drugie spotkanie koordynatorów CEP ds. edukacji prawnej z wszystkich okręgowych izb radców prawnych w kraju odbyło się w dniach 27 i 28 listopada. Przedmiotem obrad było omówienie aktualnych działań
w poszczególnych OIRP w zakresie edukacji prawnej jak i przyjęcie wspólnego programu edukacji prawnej – Szkoła bliższa prawu, organizacja Pierwszej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie, która zostanie zorganizowana w I półroczu 2016 roku.
Od tego spotkania został wprowadzony stały punkt spotkań koordynatorów, którym będzie szkolenie w zakresie przydatnym w bieżącej edukacyjnej pracy i pracy zawodowej. Pierwszym tematem, od którego rozpoczęliśmy cykl samokształceniowy było operowanie głosem, poprowadzone przez Pana Prof. Grochala, wybitnego aktora i nauczyciela akademickiego z Poznania. Barwność zajęć i ich praktyczność wzbudziła prawdziwy entuzjazm koordynatorów, potwierdzając potrzebę tego typu zajęć.
Harmonogram realizacji olimpiady, jej regulamin oraz szczegóły organizacyjne koordynatorki CEP przekażą koordynatorom ds. edukacji prawnej w poszczególnych izbach do połowy stycznia 2016 roku. Postanowiono przygotować oddzielne wystandaryzowane programy edukacyjne dla przedsiębiorców i seniorów. Problematyce tej zostanie poświęcone najbliższe spotkanie koordynatorów ds. edukacji prawnej.

28. 10; 19. 11; 11. 12. 2015
Spotkania organizacyjne w dniach 28 października, 19 listopada i 11 grudnia 2015 r. z członkami Prezydium KRRP w sprawie przyjęcia programu – Szkoła bliższa prawu (załącznik nr 1 do sprawozdania), którego elementem jest Olimpiada Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych
i gimnazjalnych. Omówiono wstępny regulamin I edycji Olimpiady w roku 2016, podział zadań pomiędzy KRRP, CEP i koordynatorami ds. edukacji prawnej poszczególnych izb, budżet przedsięwzięcia, działania promocyjne.

16. 10. 2015
Udział w Pierwszym Lubelskim Forum Mediacji Rówieśniczej Uczniów Gimnazjów Miasta Lublina zorganizowanym przez Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie, przy współpracy Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublina. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawował Prezydent Lublina Pan Krzysztof Żuk i Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. Moderatorem forum była Pani Sędzia Eleonora Porębiak-Tymecka (Koordynator ds Mediacji Sądu Okręgowego w Lublinie). Forum uroczyście otworzyła Pani Anna Andrzejewska, przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości, Pełnomocnik ds. Rodziny. Rzecznika Praw Dziecka reprezentowała Pani Sędzi Agnieszka Rękas, społecznego doradcy Rzecznika.W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Prokuratury Okręgowej, Komendy Miejskiej Policji, Izby Notarialnej i koordynator ds. Edukacji Prawnej OIRP w Lublinie – Pan Mecenas Rafał Myć. Po wystąpieniach zaproszonych gości głos zabrali uczniowie, przybliżając rówieśnikom pojęcie mediacji i sprawiedliwości naprawczej i wyjaśniając czym jest konflikt i jak go należy rozwiązywać?
Symulacje mediacji wykonane przez uczniów z lubelskich gimnazjów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Brawa te były w pełni zasłużone, gdyż młodzież o tematach symulacji dowiedziała się podczas forum. Sposób w jaki symulacje zostały przedstawione wskazuje już na duży profesjonalizm młodych mediatorów rówieśniczych.

14; 15. 10. 2015
Udział w dwudniowej konferencji naukowej w Ministerstwie Sprawiedliwości „Współpraca pomiędzy instytucjami przestrzeni sprawiedliwości i organizacjami pozarządowymi”. Podczas konferencji podpisano Program współpracy Ministerstwa z NGO oraz omawiano m.in. cele i zasady współpracy oraz kierunki jej rozwoju. W drugim dniu konferencji omawiano m.in. ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Podkreślono sukcesy edukacji prawnej prowadzonej w Poznaniu oraz chwalono inicjatywę KRRP, która powołała do życia Centrum Edukacji Prawnej.

23.09. 2015
Czy w szkole potrzebna jest mediacja i czy obecność mediatorów wśród uczniów ma istotny wpływ na zmniejszenie zjawiska agresji i przemocy? Na ten temat dyskutowali w w Poznaniu uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „Mediacje rówieśnicze – szansą na rozwijanie postaw społecznych i obywatelskich uczniów”.

15. 09. 2015
Program konferencji: „Mediacje rówieśnicze – szansą na rozwijanie postaw społecznych i obywatelskich uczniów ” 23. 09. 2015

01. 07. 2015 – Porozumienie o współpracy
OIRP w Bydgoszczy podpisała w dniu 1 lipca 2015 r. porozumienie o współpracy dotyczące upowszechniania wiedzy o prawne.
Stronami porozumienia, oprócz naszej Izby, są: Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, Centrum Edukacji Prawnej KRRP w Warszawie oraz OIRP w Toruniu.
W akcie podpisania porozumienia uczestniczył Wojewoda Kujawsko – Pomorski – Pani Ewa Mess.
Strony porozumienia zobowiązały się podejmować działania dotyczące upowszechniania wiedzy prawnej, budowaniu postaw obywatelskich wśród młodego pokolenia, popularyzowania korzystania z pomocy prawnej świadczonej przez radców prawnych oraz inicjowania i uczestniczenia w przedsięwzięciach, których celem jest informowanie o roli radców prawnych w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Program jest adresowany do uczniów, dyrektorów i nauczycieli, a także środowisk związanych z oświatą województwa kujawsko-pomorskiego.
W ramach tego porozumienia, OIRP w Bydgoszczy przestępuje do prowadzenia w nowym roku szkolnym, w szkołach ponadgimnazjalnych województwa kujawsko – pomorskiego, zajęć z edukacji prawnej młodzieży, korzystając z gotowych scenariuszy lekcji, udostępnianych przez Centrum Edukacji Prawnej KRRP.
Wszystkich radców prawnych i aplikantów zainteresowanych udzielaniem tego rodzaju pomocy prawnej pro bono zachęcamy do udziału w tym projekcie. Swoje kandydatury można zgłaszać w Biurze OIRP.
Zapraszamy.

21. 05. 2015 – Spotkanie z Panią Minister Joanną Kluzik-Rostkowską.
W dniu 21 maja br w Ministerstwie Edukacji Prawnej dr Krystyna Babiak, dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP i koordynator merytoryczny  mec. Jolanta Kucharzak  spotkały się z Joanną Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej . Panie dyskutowały o tym jak w obecnie obowiązującej podstawie programowej polskich szkół może funkcjonować edukacja prawna i  co można dziś zmieniać aby wprowadzać ją do szkół w szerszym zakresie. Rozmawiano także o systemowych rozwiązaniach pomocy prawnej dla dyrektorów szkół. Ustalono kilka istotnych spraw. Centrum Edukacji Prawnej od przyszłego roku organizować będzie Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Prawie, wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotowywać będzie materiały dotyczące edukacji prawnej wykorzystywane na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, lekcjach wychowawczych i lekcjach o przedsiębiorczości.  Prowadzone będą także prace nad wprowadzeniem do przyszłej podstawy programowej przedmiotu „prawo”.  Minister Kluzik-Rostkowską zgodziła się wziąć udział i objąć patronatem honorowym ogólnopolską konferencją poświęconą mediacjom rówieśniczym. Termin konferencji ustalono na 23 września br.

28. 04. 2015 – III edycja konkursu wiedzy o prawie
Uczniowie wielkopolskich szkół mieli okazję poszerzyć wiedzę dotyczącą prawa, udoskonalić umiejętności komunikacyjne i oratorskie, a także sprawdzić swoją kreatywność i siłę argumentacji podczas trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Prawie, który został zorganizowany przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.

We wtorek 28 kwietnia 2015 r. w siedzibie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu oraz w siedzibie OIRP w Poznaniu odbył się finałowy etap Konkursu Wiedzy o Prawie. Wzięli w nim udział uczniowie wielkopolskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap konkursu – szkolny miał miejsce 27 marca 2015 roku. Uczestniczyło w nim 200 uczniów z 50 szkół. Natomiast do regionalnego etapu finałowego zakwalifikowało się 72 osoby. By znaleźć się wśród finalistów w szkolnej części konkursu trzeba było zdobyć minimum 85 % punktów. Co ważne, drugi etap konkursu obejmował nie tylko pisemny test sprawdzający wiedzę, ale także wystąpienia przed publicznością w sali rozpraw OIRP w Poznaniu. Uczniowie musieli się zmierzyć z zagadnieniami Prawa konstytucyjnego, konsumenckiego, bezpieczeństwa imprez masowych, ochroną danych osobowych oraz wykazać wiedzą dotycząca wszystkich zawodów prawniczych funkcjonujących w Polsce.
– Uczestnicy części finałowej wykazali się szeroką wiedzą z zakresu różnych dziedzin prawa – mówi Zbigniew Tur, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. – Cieszymy się, że zainteresowanie organizowanym przez nas konkursem z roku na rok jest coraz większe. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i książkowe, pozostali finaliści również zostali uhonorowani dyplomami uczestnictwa i nagrodami książkowymi – dodaje. Nie zapomniano także o nauczycielach, którzy przygotowali dzieci i młodzież do rywalizacji – otrzymali podziękowania i nagrody książkowe.
W grupie szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Sandra Winiecka z Liceum nr I im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu 1, drugie – Mateusz Naparty z Technikum – Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach, trzecie natomiast – Weronika Sikora z Technikum – Zespołu Szkół nr 1 w Gnieźnie. Wśród gimnazjalistów najlepszy wynik uzyskał Łukasz Zdziebkowski z Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim, na kolejnych miejscach znaleźli się Marta Stangierska z Gimnazjum im. hr E. Raczyńskiego w Komornikach oraz Kamil Szydłowski z Gimnazjum nr 1 im. św. Jana Pawła II w Kłodawie. W najmłodszej grupie wiekowej, pierwszym miejscem pochwalić się może Jakub Sochacki z Zespołu Szkół w Brdowie, drugim – Patrycja Wachowiak ze Szkoły Podstawowej im. J. Kostrzewskiego w Poznaniu, a trzecim – Klaudia Kucharska z Zespołu Szkół w Sieroszewicach.
W jury konkursowym zasiedli: pan Zbigniew Tur, dziekan Rady OIRP w Poznaniu – Przewodniczący jury, pan Henryk Komisarski – Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, pani Elżbieta Powierza – reprezentowała Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz pani mecenas Jolanta Kucharzak – Regionalny Koordynator Konkursu, na co dzień Przewodnicząca Zespołu ds. Edukacji Prawnej OIRP
w Poznaniu.

14.04.2015 – spotkanie z wicewojewodą wielkopolskim – panią Dorotą Kinal
Wicewojewoda w urzędzie odpowiada m.in. za politykę społeczną, sprawy obywatelskie oraz zespolone służby i inspekcje. W czasie spotkania wyraziła ogromne zainteresowanie działaniami z zakresu edukacji prawnej prowadzonymi przez Centrum Edukacji Prawnej KRRP. Szczególnie tymi, które mogą pomóc rodzinie i osobom wykluczonym. Pani Wicewojewoda jest kuratorem sądowym i praca z domami dziecka, z opieką społeczną, instytucjami i urzędami wspierającymi rodzinę jest jej bliska. Ustalono, że także w tym zakresie podejmowane będą wspólne działania.

26.03.2015 udział w debacie publicznej – „Przemoc w szkole i w rodzinie – nie bądź obojętny”, której inicjatorem i gospodarzem był Poseł Michał Stuligrosz natomiast moderatorem spotkania była Jolanta Kucharzak, koordynator merytoryczny Centrum Edukacji Prawnej KRRP w Warszawie, z siedzibą w Poznaniu. Udział w konferencji wzięli przedstawiciele różnych Instytucji zajmujących się walką z przemocą m.in. Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny pani Magdalena Kochan, pani Wicewojewoda Dorota Kinal, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Pan Rafał Batkowski, Komendant Miejski Policji w Poznaniu Pan Roman Kuster, Wicekurator Oświaty Pan Jacek Skrobisz, Doradca Społeczny Rzecznika Praw Dziecka Pani Dorota Zawadzka, a także dyrektorzy instytucji miejskich, psychologowie, dyrektorzy poznańskich szkół, radcy prawni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Debata odbyła się z udziałem uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy żywo uczestniczyli w konferencji, wykazując się wrażliwością i nie obojętnością wobec problemu przemocy.

25.03.2015 – podpisanie porozumienie z Towarzystwem Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Uznając za ważną potrzebę podnoszenia świadomości prawnej i upowszechniania wiedzy prawnej w polskim społeczeństwie, Centrum Edukacji Prawnej KRRP w Warszawie, z siedzibą w Poznaniu
i Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanawiają podejmować wspólne inicjatywy
o charakterze edukacyjnym w tym: organizowanie ogólnodostępnych konferencji, seminariów
i warsztatów dla środowiska seniorów, utworzeniu koła zainteresowań „Senior bliżej prawa” dla seniorów zrzeszonych w TUTW, prowadzeniu porad prawnych przez CEPKRRP dla członków TUTW, tworzeniu ogólnodostępnej bazy wiedzy o prawie (w tym studia przypadków – casusy), inicjowaniu
i realizowaniu przedsięwzięć wydawniczych, zwłaszcza publikowaniu książek, broszur, materiałów promujących wiedzę prawną, tworzeniu międzypokoleniowych inicjatyw edukacyjnych, takich jak: konkursy, gry, debaty, pikniki i inne, promowaniu informacji o realizowanych projektach oraz inicjatywach poprzez m.in. strony internetowe prowadzone przez CEP KRRP oraz TUTW, popularyzowaniu publikacji na temat prawa za pośrednictwem stron internetowych prowadzonych przez CEP KRRP i TUTW oraz poprzez konkretne wspólnie realizowane przedsięwzięcia.

24.03.2015 – podpisanie porozumienia z ProNike Abramowicz udostępniającą serwis prawniczy specprawnik.pl.
Centrum Edukacji Prawnej KRRP w Warszawie, z siedzibą w Poznaniu i PRONIKE będą podejmować i realizować wspólne działania z zakresu edukacji prawnej i pomocy prawnej pro bono. W szczególności organizowanie ogólnopolskich konferencji, seminariów, szkoleń i warsztatów stacjonarnych oraz kursów e-learning, blended learning z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, tworzenie ogólnodostępnej bazy wiedzy o prawie, inicjowanie i realizowanie przedsięwzięć promujących wiedzę prawną, wykorzystywanie właściwości edukacyjnych serwisu specprawnik.pl poprzez stworzenie na stronach www Centrum Edukacji Prawnej KRRP możliwości:
– korzystania z pomocy prawnej oferowanej przez serwis specprawnik.pl,
– przeglądania bazy odpowiedzi na zgłaszane problemy prawne w serwisie specprawnik.pl,
– wysłania bezpłatnego zapytania do profesjonalnych prawników serwisu specprawnik.pl

26-27.02.2015 – I spotkania koordynatorów ds. edukacji prawnej w Poznaniu
W dniach 26-27 lutego zjechali do Poznania przedstawiciele okręgowych izb radców odpowiedzialni w swoich regionach za działalność w zakresie edukacji prawnej. Przez dwa dni prezentowali swoją edukacyjną działalność oraz wypracowywali program i harmonogram wspólnych działań edukacyjnych mający służyć popularyzacji wiedzy prawnej i zawodu radcy prawnego w całej Polsce.

24.02.2015 – Konferencja prasowa Centrum Edukacji Prawnej KRRP
Na konferencję prasową zaproszono przedstawicieli mediów: prasy, radia i telewizji. O nowej placówce Krajowej Rady Radców Prawnych wypowiadała się Krystyna Babiak – Dyrektor Centrum, Zbigniew Tur – dziekan poznańskiej izby, Jolanta Kucharzak – koordynator merytoryczny Centrum oraz gość specjalny – Elżbieta Wachowiak – Wielkopolski Kurator Oświaty od lat współpracująca z izbą. O tym skąd i jak się wziął pomysł na Centrum Krystyna Babiak tak mówiła: Pomysł tak naprawdę wziął się z obserwacji najpierw moich dzieci, a obecnie już wnuków, które są w wieku szkolnym. Dzięki temu mogłam przekonać się, że w szkołach nie uczy się nawet elementarnej wiedzy prawnej. Tymczasem prawo jest niezbędne każdemu – nie tylko osobom po studiach (na których zresztą, poza kierunkami prawniczymi, edukacji prawnej też nie ma zbyt wiele), ale także tym, które edukację kończą na zdaniu matury. Ogromne problemy mają często osoby które chcą otworzyć własną firmę – zwykle nie mają oni praktycznie żadnej wiedzy z zakresu prawa cywilnego czy gospodarczego. Obserwując te sytuacje, stwierdziłam że trzeba podjąć jakieś działania, żeby prawa w szkole było więcej – nie tylko na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.

11.02.2015 – Podpisanie porozumienia z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, z siedzibą w Warszawie.
Uznając za ważną potrzebę podnoszenie świadomości prawnej i upowszechnianie wiedzy prawnej w polskim społeczeństwie, w szczególności wśród nauczycieli konsultantów, doradców metodycznych placówek doskonalenia nauczycieli oraz nauczycieli i uczniów szkół/ placówek wszystkich etapów edukacyjnych, Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie , z siedzibą w Poznaniu i Ośrodek Rozwoju Edukacji Prawnej będą wspólne inicjatywy o charakterze edukacyjnym.

2.02.2015 – Konferencja – „Prawo w Szkole”
Tworzenie standardów prawnych w oświacie oraz dostęp dyrektorów szkół do wiedzy prawnej – to główne tematy konferencji pt. „Prawo w szkole”, zorganizowanej przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z merytorycznym udziałem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu oraz Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie – Centrum Edukacji Prawnej z siedzibą w Poznaniu. Spotkanie odbyło się 2 lutego w nowoczesnej sali procesowej Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Rosnąca liczba aktów prawnych oraz częste zmiany, jakie w nich zachodzą powodują, iż koniecznością stają się różnego rodzaju działania wspierające dyrektorów szkół w dostępie do wiedzy prawnej. Problem ten został dostrzeżony i szkoły – oprócz obsługi administracyjnej i finansowej – będą mogły liczyć także na bezpłatną pomoc prawną. Uczestnikami poniedziałkowej konferencji byli dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę na temat praw i obowiązków oświatowych.