AKADEMIA – KONKURS

18.05.2018

Już po finale Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie. W środę 16 maja br. w gmachu Sądu Najwyższego, najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, laureaci etapu wojewódzkiego, rywalizowali w konkursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

To już trzecia edycja Konkursu – mówił na otwarciu Finału Leszek Korczak, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych –  Każda edycja cieszy się zainteresowaniem uczniów. Dzisiaj w salach Sądu Najwyższego zgromadziliśmy najlepszych uczniów z całej Polski, którzy będą walczyć o laur najlepszego z najlepszych. Wszystkim życzę powodzenia.

Uczestnikami Akademii – Konkursu mogli być uczniowie szkół podstawowych (klas V-VII) i uczniowie wygaszanych klas gimnazjalnych.

Celem Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie jest wszechstronne działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.

Elwira Szumińska-Kamińska, Sekretarz KRRP, gratulując zwycięzcom mówiła: Ogromnie cieszy to, że rokrocznie możemy liczyć na udział kilkuset uczniów z całego kraju. Wysoki poziom uczestników pokazuje, że to doskonały sposób zarówno edukacji prawnej najmłodszych, jak i rozpowszechniania wiedzy o zawodzie radcy prawnego.

Poniżej przedstawiamy wyniki Finału:

Kategoria: Szkoła podstawowa

I miejsce – Julia Michelle Kolasa, 20 punktów, Szkoła Podstawowa nr 5 im. M. Kopernika w Zambrowie,

II miejsce – Gabriela Gołyńska, 19 punktów, Szkoła Podstawowa im. 25 Pułku Artylerii Pancernej  w Mszczonowie,

III miejsce – Oliwia Niewczas, 18 punktów, Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa  nr 2 w Skarżysku-Kamiennej.

Wyróżnienie zostali także:

IV miejsce – Weronika Woźny, 17 punktów, Szkoła Podstawowa Nr 34 w Łodzi,

V miejsce – Julia Wiśniewska, 16 punktów, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kępnie,

VI miejsce – Stanisława Rak, 15 punktów, Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa

Kategoria: Gimnazjum

I miejsce – Kinga Szymańska, 19 punktów, Szkoła Podstawowa w Szumowie,

II miejsce – Mikołaj Petryga, 18 punktów, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie,

III miejsce – Julia Łagoda, 17 punktów, Publiczna Szkoła Podstawowa w Żaganiu.

Ogólnopolska Akademia – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana jest w trzech etapach:

Etap pierwszy – szkolny przeprowadzany jest w szkołach i składa się z części pisemnej. Innowacją tegorocznej edycji jest forma odbywania części pisemnej (testu). Będzie on realizowany on-line za pomocą specjalnej aplikacji, do której logować się będą na komputerach w szkole uczestnicy tegorocznej Akademii, o tej samej godzinie w całej Polsce.

Etap drugi – okręgowy – przeprowadzany był w siedzibach miast wojewódzkich OIRP. Uczestnicy brali udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym i drugim ustnym.

Pierwszy etap – szkolny  – odbył 22 marca 2018 roku dla szkół podstawowych oraz dla uczniów klas gimnazjalnych. Natomiast drugi etap – okręgowy  – odbył się 25 kwietnia br. roku w siedzibach OIRP  w każdym województwie.

25.04.2018

Dziś o 10:00 rozpoczął się drugi etap Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych realizowana przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

To już trzecia edycja Konkursu – mówi Leszek Korczak, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych –  każda edycja cieszy się zainteresowaniem uczniów. Cieszy nas to, że rokrocznie możemy liczyć na udział kilkuset uczniów z całego kraju. To doskonały sposób zarówno edukacji prawnej najmłodszych, ale i rozpowszechnianie wiedzy o zawodzie radcy prawnego.

Etap okręgowy przeprowadzany jest w siedzibach większości Okręgowych Izb Radców Prawnych. Uczestnicy biorą udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym – rozwiązują kazus i drugim ustnym.

Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 481 uczniów, w tym 229 ze szkół podstawowych oraz 252 uczniów z wygaszanych klas gimnazjalnych.

Uczestnikami Akademii – Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych (klas V-VII) i uczniowie wygaszanych klas gimnazjalnych.

Celem Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie jest wszechstronne działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.

Ogólnopolska Akademia – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana jest w trzech etapach:

Etap pierwszy – szkolny przeprowadzany jest w szkołach i składa się z części pisemnej. Innowacją tegorocznej edycji jest forma odbywania części pisemnej (testu). Będzie on realizowany on – line za pomocą specjalnej aplikacji, do której logować się będą na komputerach w szkole uczestnicy tegorocznej Akademii, o tej samej godzinie w całej Polsce.

Etap drugi – okręgowy – przeprowadzany jest w siedzibach miast wojewódzkich OIRP. Uczestnicy będą brali udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym i drugim ustnym.

Trzeci etap – centralny (Finał) – przeprowadzony będzie w Warszawie i będzie się składał z wypowiedzi ustnej przed Centralną Komisją Akademii – Konkursu.

Spośród uczestników troje uczniów (ze szkoły podstawowej i  z wygaszanych klas gimnazjalnych) z trzema najlepszymi wynikami uzyska tytuł laureata, a pozostałe osoby zostaną finalistami Akademii – Konkursu. Zarówno dla laureatów jak i finalistów przewidziane są stosowne zaświadczenia i nagrody.

Pierwszy etap – szkolny  – odbył 22 marca 2018 roku o godzinie 11:00 dla szkół podstawowych oraz o godz.13:00 dla uczniów klas gimnazjalnych.

Drugi etap – okręgowy  – odbywa się 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 się w siedzibach OIRP w każdym województwie.

Trzeci etap – centralny (Finał) odbędzie się w dniu 16 maja 2018 roku o godzinie 10:00 – szkoły podstawowe oraz 16 maja 2018 roku – szkoły gimnazjalne.

Pobierz plik – Wykaz szkół

04.04.2018

I etap Akademii Wiedzy o Prawie zakończony

W tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej przy KRRP wzięło udział 793 uczniów z klas podstawowych i gimnazjalnych z 202 placówek szkolnych.

W piątek 23 marca br. zakończyliśmy I etap Konkursu – Akademia Wiedzy o Prawie.  To już trzecia edycja inicjatywy podjętej przez Centrum Edukacji Prawnej z myślą o najmłodszych – mówi dr Krystyna Babiak, Dyrektor CEP – Nasz konkurs to doskonała okazja, by poszerzać wiedzę prawniczą wśród uczniów, uświadamiać im, że kwestie prawne dotyczą nas wszystkich każdego dnia, że warto znać prawo, nie tylko po to, by przestrzegać przepisów i wypełniać swoje obywatelskie obowiązki, ale też móc korzystać z prawa jako środka chroniącego nasze interesy. To okazja, by pokazać, że prawo jest poważną dziedziną, ale prawa nie należy się bać – dodaje.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2017/2018. W I etapie uczestnicy wypełniali test on-line, w którym można było zdobyć maksymalnie 50 punktów. Uczniowie klas gimnazjalnych uzyskiwali średnio wynik 36,5 punktu, a szkół podstawowych – 40 punktów. Wypełnienie testu gimnazjalistom zajmowało średnio niemal kwadrans. Uczniowie szkół podstawowych odpowiadali na pytania średnio w ciągu 13 minut.

Maksymalny wynik z testu uzyskali – w klasach gimnazjalnych: Amelia Wojciechowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Kłodawie, Jakub Busiek – Prywatna Szkoła Podstawowa w Skarżysku-Kamiennej, Inga Gryń – Szkoła Podstawowa nr 28 im K. Miarki z klasami gimnazjalnymi w Katowicach. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepszy wynik osiągnął Piotr Kaźmierczak – Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku.

Nasza Akademia to przedsięwzięcie o wielu zaletach – dzięki konkursowi samorząd popularyzuje wiedzę prawniczą, dokłada swoją cegiełkę i podnosi świadomość prawną, kształtuje należyte postawy wobec prawa, wskazuje na wartości, w tym przede wszystkim szacunek wobec porządku prawnego. Z pewnością jest to też doskonała okazja, aby pokazać czym jest zawód radcy prawnego oraz pozostałe prawnicze zawody zaufana publicznego, i czym jest samorząd zawodowy radców prawnych. Nasza nauka pada na najbardziej podatny grunt – uczniów, którzy uczą się poprzez zabawę, bo tak też należy traktować ideę naszego konkursu. Choć trzeba podkreślić, że uczniowie do Akademii podchodzą bardzo poważnie, co miałem okazji zaobserwować choćby na zeszłorocznych finałach – przygotowanie finalistów było na najwyższym, profesjonalnym wręcz poziomie – mówi Wiceprezes KRRP Leszek Korczak.

II etap konkursu odbędzie się 25 kwietnia na poziomie okręgowym i będzie polegał na pisemnym rozwiązaniu kazusu i ustnej odpowiedzi na wylosowane pytanie. III etap Akademii zaplanowano na 16 maja w Warszawie.

Poniżej prezentujemy zestawienia statystyczne dotyczące I etapu Konkursu Wiedzy o Prawie.

3 ZNAKI

Szanowni Państwo,

Dziękując za przyjęcie zaproszenia uczniów Państwa szkół do udziału w III edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, informujemy, że w dniu dzisiejszym wysyłane są szczegółowe zestawienia wyników do szkół a na stronie http://konkurswiedzyoprawie.pl/ publikujemy listę uczniów z poszczególnych województw, którzy uzyskawszy najwyższe wyniki zakwalifikowali się do etapu okręgowego.

Życząc zdrowych, radosnych, spędzonych w gronie rodzinnym Świąt Wielkiej Nocy

Pozdrawiam
Dr Krystyna Babiak
Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP

UWAGA – PRZEDŁUŻENIE TERMINU REJESTRACJI

Uprzejmie informujemy, że rejestracja uczestników III edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie zostaje wydłużona do 20 marca 2018 roku, do godziny 12:00.

Przypominamy, że rejestrują się uczestnicy, nie szkoły. Do szkół zostanie przesłana kopia zgłoszeń uczniów.

Ogólnopolska Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych realizowana przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2017/2018

Począwszy od 1 marca 2018 r. rusza kolejna, III Edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych dla uczniów szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2017/2018.

Panel rejestracyjny znajduje się pod adresem:
http://konkurswiedzyoprawie.pl/

Nad prawidłowym przebiegiem Akademii – Konkursu  czuwa powołany przez Organizatora Krajowy Komitet Organizacyjny.

Uczestnikami Akademii – Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych (klas V-VII) i uczniowie wygaszanych klas gimnazjalnych.

Celem Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie jest:

  1. wszechstronne działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży;
  2. kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży;
  3. propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.

Ww. cele realizowane są przez powołany przez Prezesa KRRP lub Wiceprezesa KRRP Krajowy Komitet Organizacyjny, z siedzibą w Biurze Krajowej Rady Radców Prawnych  w Warszawie, Al. Ujazdowskie 41 lok.2. W skład Krajowego Komitetu Organizacyjnego wchodzi 5 członków powołanych przez  Prezesa KRRP lub Wiceprezesa KRRP.

Do zadań Krajowego Komitetu Organizacyjnego Akademii – Konkursu należą:

  1. wybór trzyosobowych zespołów jurorów etapu centralnego,
  2. kontrolowanie pracy Okręgowych Komitetów Organizacyjnych Akademii – Konkursu,
  3. wręczenie dyplomów i zaświadczeń dla laureatów i finalistów etapu centralnego Akademii – Konkursu.
  4. propagowanie idei Akademii – Konkursu,
  5. pozyskiwanie środków na organizację Akademii – Konkursu,
  6. powołanie trzyosobowego Zespołu ds. Odwołań.

Ogólnopolska Akademia – Konkursu Wiedzy o Prawie realizowana jest w trzech etapach:

Etap pierwszy – szkolny przeprowadzany jest w szkołach i składa się z części pisemnej. Innowacją tegorocznej edycji jest forma odbywania części pisemnej (testu). Będzie on realizowany on – line za pomocą specjalnej aplikacji, do której logować się będą na komputerach w szkole uczestnicy tegorocznej Akademii, o tej samej godzinie w całej Polsce.

Etap drugi – okręgowy – przeprowadzany jest w siedzibach miast wojewódzkich OIRP. Uczestnicy będą brali udział w dwóch częściach etapu: pierwszym pisemnym i drugim ustnym.

Trzeci etap – centralny (Finał) – przeprowadzony będzie w Warszawie i będzie się składał z wypowiedzi ustnej przed Centralną Komisją Akademii – Konkursu.

Krajowy Komitet Organizacyjny powoła trzyosobowe zespoły jurorów, tworzące Centralną  Komisję Akademii Konkursu.

Spośród uczestników troje uczniów (ze szkoły podstawowej i  z wygaszanych klas gimnazjalnych) z trzema najlepszymi wynikami uzyska tytuł laureata, a pozostałe osoby zostaną finalistami Akademii – Konkursu. Zarówno dla laureatów jak i finalistów przewidziane są stosowne zaświadczenia i nagrody.

Informacje dotyczące organizacji, miejsc przeprowadzenia, czasu trwania i wyników poszczególnych etapów Akademii – Konkursu będą przekazywane poprzez stronę www.centrumedukacjiprawnej.pl, w zakładce Akademia – Konkurs.

Pierwszy etap – szkolny  – odbędzie się w dniu 22 marca 2018 roku o godzinie 11:00 dla szkół podstawowych oraz o godz.13:00 dla uczniów klas gimnazjalnych.

Drugi etap – okręgowy  odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 się w siedzibach OIRP w każdym województwie.

Trzeci etap – centralny (Finał) odbędzie się w dniu 16 maja 2018 roku o godzinie 10:00

– szkoły podstawowe oraz 16 maja 2018 roku – szkoły gimnazjalne.